Adamíky kolem dokola

01.03.2021

Nejbližsí okolí usedlosti ADAMÍKY tvoří horské louky a les. Traviny a pestrobarevné kvetoucí byliny na těchto loukách jsou zejména v létě husté jako kožich, plné motýlů a zajímavého hmyzu. Je něco nádherného se po nich brouzdat ranní rosou, když se slunce dere na obzor. Už jen louky jsou učiněný ráj pro všechny milovníky přírody nejen s kamerou nebo fotoaparátem. Můžeme zaručit, že ranní probuzení je v této oblasti probuzení do ticha, ve kterém se nesou jen hlasy zpěvného i dravého ptactva a to bývá čilé ještě před rozbřeskem. Také pohled na pasoucí se srnky, jeleny i zajíce je něco, u čeho vydržíte dlouhé minuty téměř bez dechu.

Lesy v okolí usedlosti ADAMÍKY jsou zdravé a čisté. Houbařský ráj v letech, když jsou houby všude a houbařská jistota v období, když jinde nerostou. My obvykle nosíme košíky praváků, kovářů, kozáků a křemenáčů. Houbařská sezóna u nás většinou začíná na přelomu červen - červenec a končí s prvními mrazíky v říjnu.

V zimě je prvním vítězstvím se na ADAMÍKY už jen dostat. Místo je odlehlé a těžce přístupné i v obdobích bez sněhu. Jakmile ale nasněží (a že tady sněží vydatně!), jsou dvě možnosti. Buď zaparkovat auto hluboko v údolí a nahoru se plahočit s veškerou bagáží, což je event asi na necelé dvě totálně propocené hodiny. Nebo lze využít náš pásový traktor a nechat se pohodlně vyvézt až k chatě. Je s podivem, že většina našich klientů volí variantu č. 2 😊

Nesmíme zapomenout ani na ADAMÍKY v noci. Je tady tma. Skutečná a neprostupná tma v nocích, kdy se těžké mraky plouží oblohou. Někdy nastává s tou absolutní tmou také absolutní ticho, jindy vítr šumí ve větvích stromů nedalekého lesa a za nocí, kdy se čerti žení, to v okolí lomozí, vyje a bouří, jako by nemělo nikdy přestat. Ovšem v bytelném srubu není se čeho bát, ten je postaven tak, aby vydržel naprosto všechny valašské přírodní situace. Absolutní absence světelného smogu, jak jej známe z našich měst, je tady něčím nevídaným a to doslova. Ovšem za jasných nocí je obloha plná hvězd, které se zdají být tak blízko, až má jeden chuť si některou z nich utrhnout na památku. Když je navíc bezmračná měsíčná noc, bývá takový šerosvit, že při troše štěstí můžete spatřit lesní víly, kterak tančí za úplňku mazurku. My jsme zatím tohle štěstí neměli, ale třeba se usměje právě na vás...

V létě je okolí usedlosti ADAMÍKY ideálním také na ranní výběh a řádné provětrání plic. Po snídani se můžete vydat prozkoumávat okolí po lesních stezkách buď pěšky, nebo na horském kole (svém vlastním). Terén nabádá k opatrnosti i zkušenější horské cyklisty.

V zimě jsou Adamíky rájem pro běžkaře. Svou stopu si můžete vykroužit podle váhy duše. Jen vy sami si určujete, kam se vydáte. Sjezdová trať je nedaleko, v pěší dostupnosti.

Širší okolí se pro ADAMÍKY týká především samotné rozlehlé obce Velké Karlovice. Jakmile se vydáte dolů do údolí, můžete objevit lokality, kde svého času řádil doktor Martin. Ty najdete v karlovickém skanzenu Valašské muzeum. Součástí blízkého okolí muzea je také římskokatolický roubený kostel Panny Marie Sněžné.

Parádní celoroční koupání ve sladké i slané vodě, saunování a vše, co poskytuje wellness, najdete zejména v horských hotelích Horal, Lanterna nebo Tatra. Můžeme doporučit také vodní svět a vynikající Balaton... Parádní lyžovačku pak ve skiareálu Kyčerka, na Soláni nebo na sněhovém království Machůzky

Valašsko v okolí ADAMÍKŮ ale také může znamenat i velký gastrozážitek. Tím nemyslíme jen slivovici, domácí klobásky, sýry, med, frgály nebo místní pohankové speciality. Například horský hotel Na Čartáku vás ohromí nejen příjemnou a rychlou obsluhou, ale mj. také vyhlášenými borůvkovými knedlíky, jejichž jedna porce bohatě stačí pro dva běžné jedlíky.

Objevitelských cest a tras je v okolí ADAMÍKŮ hodně a to v každém ročním období. Chce to jen trochu hledat a plánovat. Vynikající volba je ale také zůstat celý pobyt jen v pěším dosahu chaty, v naprosté odloučenosti od kypícího světa dole. Dá se jen tak lenošit s dobrou knížkou (slušně zásobená knihovna je zde k dispozici), užívat si vždy čerstvého povětří, grilovat nebo posedět u ohně se sklenkou dobého moku, houbařit a sbírat lesní plody, rozjímat, či jen tak být nad věcí.

Adamíky, chalupy ukryté mezi kopci.